OPCT10AL Precision Split Core Current Transformer AC 1A 5A 10A 20A 30A 50A 60A 80A / 333mV CT Sensor 1Pcs(OPCT10AL 20A-333mV)
★★★★★ 4.5 44 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by rosterbetonudhb.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Sensor BlocksOPCT10AL Precision Split Core Current Transformer AC 1A 5A 10A 20A 30A 50A 60A 80A / 333mV CT Sensor 1PcsCoil Structure : ToroidalModel Number : OPCT10ALCoil Number : AutotransformerPhase : SINGLEUse : CurrentOperating temperature : -40~+85
  • Sensor Blocks
Color OPCT10AL 20A-333mV
Brand Name XPOFHVAF
Manufacturer XPOFHVAF
Connector Type Clamp
Item Dimensions 0.39 x 0.39 x 0.39 inches
Number of Items 1
Contact Material Alloy Steel
Operating Voltage 1 Kilovolts
Specification Met UL
International Protection Rating IP00
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
44 ratings | 18 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (37)
4 stars
4% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (4)